Close
Etteplan Projektowanie urządzeń bezprzewodowych

Projektowanie urządzeń bezprzewodowych

Specjalizujemy się w nowoczesnych technologiach bezprzewodowych, nasz zespół ekspertów zaprojektował wiele rozwiązań komunikacji bezprzewodowej dla sieci komórkowych, lokalnych, rozległych sieci o małej mocy (LPWAN). Wykonujemy projekty anten układów RF i mikrofalowych.

Posiadamy również kompetencje w projektowaniu układów typu High-Speed, niejednokrotnie współpracujących z interfejsami bezprzewodowymi na poziomie obwodów drukowanych (PCB).

Za nami już 30 lat doświadczenia w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań projektowych wraz z symulacjami, dzięki czemu nasi klienci unikają niepotrzebnych kosztów związanych z wykonaniem produktu, a czas wejścia na rynek (Time to Market) ulega skróceniu.

Główne korzyści
Najlepszy zasięg dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji anteny
Projekty układów RF w systemie E2E
Wydajność i interoperacyjność przewyższająca wymogi

Projekt elektromagnetyczny

Naszym celem jest tworzenie rozwiązań technologicznych łączących elektronikę i oprogramowanie w formie produktu wysokiej jakości, które spełniają kryteria klienta, a także szereg norm związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną (EMC) oraz jakością toru radiowego (normy ETSI). Nasze kompetencje oraz zaplecze laboratoryjne pozwalają nam m.in. na:

  • określenie i optymalizację budżetu łącza toru radiowego
  • opracowanie rozwiązań energooszczędnych (LPWAN)
  • spełnienie norm emisji i odporności elektromagnetycznej
  • poprawną integrację różnych technologii w obrębie jednego systemu
  • optymalizację kosztu produktu, żywotności, a także integracji mechanicznej (wymiary, masa)

Dysponujemy możliwością zaawansowanej analizy urządzeń bezprzewodowych i High-Speed w zakresie symulacji elektromagnetycznej, a także weryfikacji praktycznej w oparciu o sprzęt pomiarowy wysokiej klasy oraz pomiary w komorze bezodbiciowej.

Komunikacja bezprzewodowa - projekt anteny

Bez projektu anteny dostosowanej do konkretnego produktu, nie osiągnie optymalnego zasięgu fal radiowych, bez których komunikacja bezprzewodowa nie jest możliwa. Z tego powodu antenę należy zawsze projektować z uwzględnieniem cech urządzenia i środowiska, w którym to urządzenie będzie używane.

W typowym projekcie anteny promiennik jest montowany na płytce drukowanej, a sama antena znajduje się w plastikowych obudowach. W przypadku projektów dla układów działających w trudnych warunkach środowiskowych antena musi być umieszczona wewnątrz zalewy (np. epoksydowej czy silikonowej). Może to oczywiście wpłynąć na działanie anteny, chyba że jej projektant zostanie wprowadzony do projektu produktu na wczesnym etapie jego powstawania. Wiedza i doświadczenie projektanta nawet przy wyborze anteny komercyjnej jest nieocenione. Na ostatnim etapie przeprowadzamy odpowiednie testy i świadczymy usługi projektowe, co pomaga zweryfikować pracę anteny.

Najlepiej działające anteny powstają w trzyetapowym procesie, w którym na początku przeprowadzana jest symulacja, następnie wykonywany jest prototyp produktu, a na końcu projekt jest sprawdzany w komorze testowej anten.

Projekty urządzeń bezprzewodowych

Powody, dla których klienci decydują się na zamówienie projektu układu RF z wykorzystaniem elementów dyskretnych zamiast zakupu gotowego modułu radiowego, są różne, począwszy od kosztów listy składowej BOM, poprzez zapotrzebowanie na specyficzne rozwiązania w zakresie fal radiowych, chęci zastosowania własnych standardów, podczas wprowadzania produktu na rynek.

Jeżeli chodzi o interfejsy bezprzewodowe, to dysponujemy umiejętnościami produkowania bloków RF z elementów dyskretnych, np. wzmacniaczy mocy dla częstotliwości radiowych czy wzmacniaczy antenowych LNA. Posiadamy wiedzę, jak w oparciu o elementy dyskretne projektować takie komponenty jak linie transmisyjne płytki drukowanej czy filtry wysokich częstotliwości, bez których komunikacja bezprzewodowa nie byłaby w stanie zaistnieć.

W początkowej fazie tworzenia projektu RF najważniejszy jest wybór i weryfikacja laminatu, komponentów i modułów radiowych. Symulacje, badania laboratoryjne, zautomatyzowane testy RF, zastosowanie oprogramowania do analizy modułów radiowych oraz testy wydajności są nieodłącznymi elementami procesu powstawania układów RF. Projektowanie układów elektronicznych lub komponentów systemów wbudowanych tak, aby nie naruszyć ich interoperacyjności, nie jest zadaniem łatwym. My jednak posiadamy niezbędną wiedzę i wyposażenie do przeprowadzania testów projektów układów RF, dzięki czemu możemy zapewnić kompatybilność elektromagnetyczną takiego układu, a komunikacja bezprzewodowa może funkcjonować zgodnie z założeniami.

Znamy i stosujemy najnowsze technologie, do których zaliczamy interfejsy bezprzewodowe, np. projektowanie Bluetooth mesh i lokalizator Bluetooth, UWB, projektowanie LoRa, Wi-Fi 6, NarrowBand loT oraz LTE-M. Udoskonaliliśmy też architekturę systemów i zaprojektowaliśmy wiele specjalizowanych systemów radiowych.

Projektowanie Bluetooth, a interfejsy bezprzewodowe

Komunikacja bezprzewodowa staję się coraz bardziej powszechna, coraz to nowe urządzenia zostają wyposażane w interfejsy bezprzewodowe. Niezależnie od tego czy jest to mały gadżet do osobistego użytku, zaawansowany sterownik przemysłowy czy też urządzenie medyczne, standaryzacja komunikacji bezprzewodowej pozwala na zastosowanie podobnych rozwiązań. Interfejs Bluetooth, dzięki ciągłemu udoskonalaniu może mieć zastosowanie w aplikacjach wymagających małego poboru energii, jak zasilane bateryjnie urządzenia przenośne, czy też w tych wymagających większego przesytu danych. Ponadto z każdą wersją, Bluetooth staje się interfejsem bezprzewodowym o coraz większym poziomie bezpieczeństwa.

Powyższe aspekty związane z projektowaniem Bluetooth są nam dobrze znane, a nasze doświadczenie w projektowaniu urządzeń wykorzystujących komunikację bezprzewodową pozwala na odpowiednią implementację, poprzez dobór odpowiedniego modułu, umożliwiający szybki proces certyfikacyjny, czy też indywidualny projekt pozwalający dobrać optymalne paramenty dla danej aplikacji.

Projekty układów cyfrowych typu High-Speed

Interfejsy cyfrowe typu High-Speed, takie jak PCI-Express, DDR, Ethernet i USB, są coraz szybsze, czasy narastania sygnałów są coraz krótsze, a napięcia robocze coraz niższe. Przy tym układy te muszą być niezawodne w każdych warunkach oraz spełniać wymagania jakościowe i odpowiadać normom EMC.

Projekt układu High-Speed powinien uwzględniać wiele zjawisk fizycznych związanych z integralnością sygnałów oraz linii zasilania (Signal Integrity, Power Integrity). Nasze doświadczenie w projektach wymagających starannej analizy pod kątem SI oraz PI potwierdzone jest realizacją projektów na wielowarstwowych płytkach PCB 16+ warstw oraz stosowaniem szybkich cyfrowych układów scalonych oraz interfejsów. Uwzględniamy i potrafimy zweryfikować takie parametry jak: impedancję linii transmisyjnych oraz zasilających, przesłuchy sygnałów, jakość sygnałów na diagramach oczkowych (EYE-Diagram), a także wykonać badania EMC opracowanych wyrobów. Narzędzia do projektowania PCB, które stosujemy wspierają projekty high-speed przez co czas realizacji takiego projektu ulega skróceniu, a ryzyko błędu jest minimalizowane.

Tomasz Badowski

Tomasz Badowski

Sales Director, Software & Embedded Solutions
+48 662 063 077
Send e-mail

Zapytaj naszego eksperta albo dowiedz się więcej

Po wysłaniu tego formularza nasz specjalista skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon. Przesyłając formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
CAPTCHA