Close

Payair

„Dzięki dobrej komunikacji, świetnej relacji i wykwalifikowanym programistom aplikacji mobilnych, Etteplan pomógł nam wywiązać się ze zobowiązań wobec naszego klienta na czas“, Petter Östlund, Dyrektor ds.Produktów w Payair

Wielkość liter
Specjalizacje

Transparentność i komunikacja: klucze do udanego outsourcingu rozwoju oprogramowania

 

Co jest kluczem do udanego rozwoju oprogramowania? „Komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja.“ Odpowiedź była dość oczywista dla Bartosza Sokołowskiego, Menadżera Projektu w oddziale Etteplan we Wrocławiu. Gdy mowa o zarządzaniu outsorcowanymi projektami mobilnymi, Bartosz czuje się jak ryba w wodzie. Jego zespół odpowiadał za mobilną aplikację będącą częścią ważnego i krytycznego pod kątem terminów projektu dla szwedzkiego klienta Payair.

 

Od wsparcia do zarządzania projektem 

 

Żeby lepiej zrozumieć historię sukcesu, cofnijmy się do jesieni 2017 roku, gdy wszystko się zaczęło. Programiści z Etteplan pracowali nad wsparciem technicznym istniejącej aplikacji dla Payair, firmy specjalizującej się w mobilnych rozwiązaniach do obsługi płatności i handlu. Zespół, początkowo przydzielony tylko do wsparnia aplikacji,szybko się rozrósł i stopniowo cała odpowiedzialność za koordynowanie i zarządzanie projektem przeszła w ręce Etteplan.

Zbliżamy się do końca 2017 roku - czas wystartować z nowym projektem aplikacji do płatności mobilnych. Firma Payair była zadowolona z pracy Etteplan, więc naturalnie kolejnym krokiem było zwiększenie liczby programistów. Natomiast to decyzje związane z zarządzaniem nowym projektem były najciekawsze. Jak wyraźnie oddzielić od siebie obowiązki Payair i Etteplan? Już wcześniej okazało się, że koordynację też można z powodzeniem outsorcować, więc poszliśmy w tym kierunku.

„Różnica między porażką, a sukcesem polega na łańcuchu komunikacji od programisty do właściciela produktu."

 

Bartosz Sokołowski, Projekt Menadżer w oddziale Etteplan we Wrocławiu.

Sukces zależy od komunikacji

 

Bartosz opowiada, jak powstawał nowy projekt. Zespół bazował na dobrych praktykach wypracowanych przy okazji wcześniejszych doświadczeń. Większość ludzi pomyśli zaraz o nudnych spotkaniach, gdzie mówi się o komunikacji w projektach. Owszem, spotkania są niezbędne, ale muszą być starannie zaplanowane, mieć wyraźny zakres i być dobrze udokumentowane. Nasz system miał się opierać na cyklu kilku cotygodniowych spotkań, w tym jednej dużej sesji z programistami Etteplan i Payair, zgodnie z praktyką scrum.

Jednak spotkania same w sobie to za mało by zapewnić odpowiednią komunikację - to w końcu dość nieporęczna forma współpracy. Trzeba zebrać wszystkich w jednym miejscu i czasie, a poza tym każdy uczestnik przez jakąś część spotkania jest zmuszony wysłuchiwać informacji dla niego nieistotnych. Bartosz przechodzi dalej i opowiada o narzędziach. Może się wydawać że narzędzia takie jak GitLab i Jira służą do prowadzenia zapisów i dokumentowania, ale pełnią też co najmniej równie istotną rolę w komunikacji. Albo, jak ujął to Bartosz: „Skupienie wszystkich, od programisty do klienta, wokół jednego narzędzia, zapewnia ogromny wzrost transparentności w projekcie“.

 

Narzędzia wspomagające projekt 

 

I tak powstał projekt Payair. Klient miał stały dostęp do narzędzi używanych przez zespół. Mógł śledzić postępy niemal w czasie rzeczywistym. Mógł też natychmiast komentować lub przejmować kontrolę, jeśli coś szło w złym kierunku.

Jedno konkretne narzędzie zespół wprowadził szczególnie chętnie - był to Fabric. Jest to system szybkiego dostarczania buildów, umożliwiający natychmiastowe przetestowanie najnowszej funkcjonalności. Nietrudno sobie wyobrazić, o ile lepiej jest właścicielom pracować na prawdziwym produkcie, a nie oglądać wersję demo.

Bartosz ma rację - komunikacja to więcej niż tylko spotkania. Sukces w takim projekcie w dużej mierze osiąga się dzięki znajomości odpowiednich narzędzi i umiejętności ich skutecznego wykorzystania.

„Im bardziej projekt jest rozproszony w sensie geograficznym - pomiędzy różne strefy czasowe i języki - tym bardziej musimy polegać na systemach, które to wszystko spajają.”, mówi Bartosz.

 

Zaufanie podstawą sukcesu

 

Jak to wyglądało w praktyce? „Nasz zespół informował Payair co robimy i decydował jak to zrobimy.“ Ze strony Etteplan oznaczało to zapewnienie grupy doświadczonych programistów i zaproponowanie modelu zarządzania i komunikacji. Obejmowało to cały pakiet - ze spotkaniami i procedurami, narzędziami i najlepszymi praktykami w ich wykorzystaniu.

W jaki sposób pomagało to klientowi i jego organizacji? Właściciel produktu naturalnie posiada najdokładniejszą jego wizję. Jego ścisłe zaangażowanie ma ogromne znaczenie. Oznacza to, że musi mieć stały wgląd w stanu projektu i już zbudowane funkcjonalności. Wspominałem już o Fabric, narzędziu umożliwiającym łatwe testowanie najnowszych zmian. To był jeden z czynników sukcesu w tym projekcie.

Obie strony były bardzo zadowolone ze współpracy. „Okazało się, że mamy idealne fundamenty do budowania partnerstwa“ - mówi Bartosz - „Payair nam zaufał i pozwolił działać po swojemu, a właściciel produktu miał dokładną wizję i był naprawdę zaangażowany w projekt.“

 

 „Tak, komunikacja jest kamieniem węgielnym, a wybór odpowiednich narzędzi jest po prostu kluczowy. Bartosz ma wysokie kwalifikacje i przez cały czas mieliśmy dobry ogólny obraz całego projektu.”

 

Petter Östlund, Dyrektor ds. Produktów

Dodaje jednak, że bez względu na to, jak dobre są narzędzia, komunikację zawsze ułatwia spotkanie twarzą w twarz. Optymalne narzędzia wcale nie eliminują potrzeby podróżowania i poznawania się osobiście.

 

Lekcja na przyszłość

 

Popełnianie błędów i uczenie się na nich to ścieżka do doskonałości. Petter, co mogliśmy zrobić lepiej? „Poszło bardzo dobrze, ale być może mogliśmy dokładniej objaśnić wymagania na samym początku, a potem przykładać więcej uwagi do kwestii niedotyczących funkcjonaloności.” Świetny feedback. Na pewno go wykorzystamy w kolejnych projektach.

Czego nauczyła nas ta współpraca? Że outsourcing to o wiele więcej niż tylko zatrudnianie deweloperów. W swojej optymalnej formie, outsorcing staje się niezależną, ale jednak silnie zintegrowaną komórką. Jak widać, gdy pozwolimy działać naszemu zespołowi, to zawsze będzie się on skupiał na tym samym - łączeniu wiedzy z zakresu programowania z odpowiednią komunikacją oraz procesami, a w rezultacie tworzeniu doskonałych aplikacji mobilnych spełniających narzucane wymagania. Gdy Bartosz opowiada o źródło odniesionego sukcesu, wyraźnie wyczuwa się że jest dumny ze swojego zespołu. Mądrze podsumowuje swoją opowieść:

 

“Jeśli działasz bez żadnej wizji, to co najwyżej możesz odhaczać pozycje na liście. Jednak zespół z wyraźną wizją czuje misję i w efekcie pokazuje w pracy prawdziwy kunszt.”

 

Related content

Zrównoważona sieć energetyczna z Fortum Spring

Fortum Spring to europejska firma energetyczna o międzynarodowym zasięgu. Przedsiębiorstwo prężnie działa w ponad 40 krajach. Fortum dostarcza swoim klientom stabilną energię elektryczną, gaz, ogrzewanie, chłodzenie, a także inteligentne rozwiązania poprawiające efektywność wykorzystania zasobów. Fortum dąży do głębszego zaangażowania swoich klientów i całego społeczeństwa w budowę świata wolnego od zanieczyszczeń. Firma wierzy w możliwość zmiany i zachęca innych do przyłączenia się do tej idei.

Spółka DKG Group wybiera Etteplan HowTo – inteligentne rozwiązanie w zakresie dokumentacji technicznej

56 000 metrów kwadratowych, 240 pracowników, 500 kuchni każdego dnia – to w skrócie De Keuken Groep (DKG), jeden z najnowocześniejszych producentów kuchni w Europie. „Nasze działy produkcji wykorzystują najnowsze dostępne technologie produkcyjne, mimo to instrukcje montażu nadal drukujemy na papierze. Dzięki rozwiązaniu Etteplan HowTo nasza dokumentacja techniczna również przechodzi cyfrową transformację”.

Climecon MyAir – zawsze świeże powietrze w każdym wnętrzu

Zaawansowana technologia opracowana w Finlandii automatycznie dostosowuje, optymalizuje i równoważy wentylację w każdym mieszkaniu w budynku. Jest to spore udogodnienie dla lokatorów, nie wspominając już o dużych oszczędnościach w kosztach energii, serwisu oraz utrzymania. Climecon MyAir może również na bieżąco wykrywać problemy i je rozwiązywać.

Contact us
Bartosz Sokołowski
Bartosz Sokołowski
Senior Project Manager